Урок з літературного читання у 4 класі
Тема: Урок позакласного читання. Як не
любить той край. З.Мензатюк «Прощання з вербою».
Мета: формувати навички правильного свідомого читання, ознайомлювати з
дитячою літературою різних жанрів для формування в учнів свідомого ставлення до природи, поглиблювати знання дітей про
вербу, народні традиції та свята, пов'язані з нею; розвивати мовленнєву
діяльність учнів, образне мислення; вчити формувати оцінні судження,
прищеплювати інтерес до читання.
Обладнання: вірші,
оповідання, казки про вербу, презентація, відеоматеріал,
гілочки верби Хід уроку:
І.
Організація класу
Доброго
ранку, сонечку!
Доброго
ранку, хмарки!
Доброго
ранку, пташечко!
Доброго
ранку тобі і мені!
II.
Мотивація навчальної діяльності.
— Діти, відгадайте загадки:
1.
Живе в низині, плете корзини. (Верба).
2.
Має коси у воді
Від
весни до холодів
Видивляється
у воду
На
свою хорошу вроду.
-
Як ви думаєте, про що ми поведемо сьогодні розмову?
Вправа
«Очікування»
-
Щасливі ми, що живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі — у
нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки.
Любов до нашої України починається з любові до маленької батьківщини, де
розташовані рідні домівки, міста і села, де кожна стежинка — це стежинка
дитинства.
- Із чого і де починається для кожного
батьківщина? Скажемо одне тільки слово
«Україна» — і в уяві постають тополі в полі, хрущі над вишнями, калина в лузі,
верба над річкою.
Прекрасний пейзаж змалював Т. Г. Шевченко
у вступі до поеми «Причинна», що став піснею «Реве та стогне Дніпр широкий»
Реве
та стогне Дніпр широкий,
Сердитий
вітер завива
Додолу
верби гне високі,
Горами
хвилі підійма.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
-
На уроці ви дізнаєтеся багато цікавого про наш край, його звичаї, про чудове дерево — вербу, про те, яку
користь воно приносить людям, чому українці люблять і поважають це дерево. Тема
сьогоднішнього уроку позакласного читання «Як не любить той край».
ІV. Актуалізація читацького досвіду
1.Робота
з виставкою книг.
- Готуючись до нашого уроку, ви прочитали
багато творів. Скажіть, хто з вас приніс прочитані книжки на виставку? Як вони
називаються?
2.
Презентації учнями прочитаних творів.
-
Презентація книги.
-
Переказ казки.
-
Вправа «Листи від казкових героїв»
3.
Проектна робота. Відеоповідомлення учнів
- «Цікаве про вербу». Аналіз змісту:- Скільки видів верб росте на Україні? В яких умовах любить рости верба?
- «Лікувальні властивості верби»
V.Вивчення нового матеріалу.
- Проблема. Діти, а
якби вам запропонували посадити біля своєї оселі дерево, щоб ви
посадили? Яблуню чи тополю? Абрикос чи вербу? Яке дерево краще посадити?
Опрацювання казки З.Мензатюк «Прощання
з вербою».
1. Словникова робота.
Позгрібав
пруття лозницю плести
різьбити
Пахощі наворожу шерехи
стрепенувся
2.
Читання казки ланцюжком.
3.
Бесіда за змістом казки:
Чому
стала зайвою верба для господаря?
Яке
останнє прохання було у верби?
Що
робили з верби у давнину?
Які
почуття переживав господар, спостерігаючи за вербою?
Чи
змінив чоловік своє рішення? Чому ?
4.Читання
казки мовчки.
5.Вибіркове читання.
Знайдіть і прочитайте, коли трапилася ця пригода.
Прочитайте, які птахи злетілися до верби.
6.Гра «Дочитай до кінця…»
7.Робота в парах. Прочитайте діалог
верби і чоловіка на початку казки.
8. Гра «Порушена послідовність»
- З горіха я маю
мішок горіхів.
- А з тобою в саду
буде казка.
- Бачу, справді я
зайвою стала.
- Пора, тебе, вербо,
рубати!
- Тепер, господарю,
можеш мене зрубати.
9. Рольова гра «Суд»
Фізкультхвилинка (Діти
співають пісню «Вербові котики», виконують рухи.)
8. Робота в групах. Читання та обговорення
поетичних творів
Ø О.Олесь «Не беріть із зеленого
лугу верби»
Ø І.Вирган «Це що за
диво..»
Ø А.М'ястківський
«Котики-воркотики»
Ø Л.Костенко «Біля
яру, біля стежки»
Ø Б.Лепкий
«Шевченкова верба»
VІ.
Домашнє завдання. Прочитати одну з названих творів на вибір. Підготувати
завдання для друга.
VІІ. Підсумок уроку. Зверніть
увагу на вчинок чоловіка.Використовуючи подані слова, сформулюйте, що змінилося
у поведінці чоловіка і чому (зрозумів, усвідомив, не захотів). – А який
висновок зробили ви? Яке дерево краще?
Після цього уроку я зможу:
Ø
Вибирати книгу в бібліотеці.
Ø
Визначити, авторська казка, чи народна.
Ø
Зробити презентацію книги.
Рефлексія.
Навчився (виразно читати, працювати в групі, парі)
зрозумів (що кожна дерево
особливе)
я дізнався
(треба берегти природу)
побачив (що добрим бути краще).
Фоторепортаж з уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар