Українська мова

Урок з української мови у  2 класі

Тема: Узагальнюючий урок за розділом « Речення»
Мета: узагальнити знання учнів про види речень за метою             висловлювання ;   члени   речення,   зв'язок   слів   у  реченні; вчити             застосовувати   знання,   здобуті   учнями   під  час   вивчення  теми             «Речення»;   виховувати   шанобливе   ставлення  до  рідної мови та             любов до природи.
Обладнання: фрагменти  народних вишивок,  грамзаписи  пісень,  картки для  індивідуальної та групової роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань (за В.Онищуком)
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
         характеризувати речення за його основними ознаками;
         відтворювати інтонацію різних речень за метою висловлювання;
         дотримуватися розстановки розділових знаків під час списування.
Методи, прийоми, види, форми роботи: наочні, практичні, проблемні, репродуктивні, індивідуальна, групова, колективна.
                                   Хід уроку:
І. Організаційна частина.
- Доброго дня, любі діти ! На який урок ми з вами зібралися ? Що ви чекаєте від нього ? ( учні висловлюють свої думки)
         У мене діточки, як ті квіточки.
         Всі гарненькі, чепурненькі
         Й до роботи беручкі.
         Починаймо працювати,
         Ви ж у мене молодці.
         Мови рідної знавці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Індивідуальна робота з картками.
ІІІ.  Актуалізація опорних знань.
- Словникова робота. Робота над помилками.
- Вправа « Мікрофон»
- Отож,  давайте пригадаємо, над якою темою ми зараз працюємо?
- Що ми знаємо про речення ?
- Які бувають види речень ?                                                     
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
 Каліграфічна хвилинка
Ук Укр ськ чок Україна рушничок
Робота зі скоромовкою «Рушничок»
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
Створення проблемної ситуації.
( Звучить «Пісня про рушник» )
- Діти, щойно ви прослухали уривок  «Пісні  про рушник», яку написав видатний український поет А.Малишко. А слухали ми її  не просто так, а тому, що крім того, що ми з вами сьогодні на уроці повторимо наші  знання про речення, які ми вивчали протягом кількох уроків, а й дізнаємось більше про український рушник. Чи знаєте ви про те, яке місце у нашого народу займає мистецтво вишивки? А які рослини вшановували наші предки у вишивках і що вони означали? Хочете про це дізнатися ? Тому, і символічним планом нашого уроку є український рушничок. Виконуючи завдання на різних етапах уроку, ми більше дізнаватимемося про те, яке значення наш народ надає вишивці.
 - На народних рушниках в'ється виноград. Це життєва нива, на якій чоловік – це сівач, а жінка – берегиня роду.                                        
VІ. Узагальнення й закріплення , систематизація знань.
1. Колективна робота,  вірш « Гарно вбралася калина»
    Гарно вбралася калина
    у червоні намистинки.
    Поласуйте й ви, малята,
    наче і лісі пташенята !
    Бабусю, випечи пиріг.
    А раптом гості на поріг ?
    Чай заварим на калині,
    завітайте до нас нині!
-Прочитайте.
-Визначте тип речень за метою висловлювання.
-За змістом 1 речення побудуйте спонукальне речення.
-Запишіть.
-Зробіть звуковий аналіз слова бабусю.
- Калина – дерево нашого роду, наш символ і оберіг. Недарма народ склав багато пісень про неї, а головне прислів'я каже: « Без верби і калини нема України». В усі часи красу дівчини порівнювали з калиною.
- А що ви знаєте про калину ?
( скласти опис калини)
2.Вправа 176,
- Прочитайте, складіть речення, визначте головні члени речення.
-1 варіант – 1 речення
-2 варіант – 2 речення
Фізкультхвилинка. Танок « Ой, єсть в лісі калина»
- А які дерева поєднували в собі силу і красу ? Силу і красу поєднували  дуб і калина, що символізували парубка і дівчину.
3.Диференційовані завдання
  1в. –Півнику, мій півнику, що ти наробив ?
        -Півнику меншому голову розбив !
        -Як тобі не соромно меншого бить ?
        -Я не буду, півнику, більш тебе любить !
Завдання:
1.Прочитати. Побудувати  схему 2 речення.
2.Визначити речення за метою висловлювання.
3.Скласти розповідь, як посварилися два півники.
2в.  І пшонця не дам тобі, не наллю води.
       Помирися з меншим, зараз підійди !
       Помирились півники і пішли в садок.
       Разом будуть їсти жменьку зерняток ?
Завдання:
1.Прочитати. Побудувати  схему 4 речення.
2.Визначити речення за метою висловлювання.
3.Скласти розповідь, як помирилися  два півники.
 - У народній вишивці живуть також  і птахи: це голуби, зозулі. Особливою пошаною в нашого народу користується ластівка, бо вірять, що вона приносить добру звістку. А півень символізує господаря.
VІІ. Формування творчих умінь і навичок учнів.
1.Скринька Чомусика
- Пояснити, як ви розумієте значення прислів'їв:
То шиє, то поре, а все ниткам горе.
 Білими нитками шито.
Тримай хату у віночку, а рушник на кілочку
- Наш народ не мислить себе без пісні, тому образ народної пісні тісно пов'язаний з вишивкою. Тут красуються кучеряві чорнобривці, гарні, як і наша природа.
2.Бліц-турнір ( діти сигналізують сигнальними картками)
- Речення складається із (слів).
- Речення виражає ( закінчену думку)
- Слова в реченні пишуться ( окремо)
-Перше слово в реченні пишеться ( з великої букви)
-Речення, в якому про щось розповідається ( називається розповідним)
-Речення, в якому про щось запитується, називається ( питальним)
-Який розділовий знак може стояти в кінці речення ?
-Назвіть головні члени речення в реченні  « Мама вишила сорочку » .
-Визначте, яке це речення за метою висловлювання :
 «Ми любимо свій рідний край !»
VІІІ. Підсумок уроку.
- Ну, що ж, діти. Надходить до завершення наш урок. Давайте пригадаємо, чим ми займалися на уроці. Чим він вам запам'ятався ?
А зараз я пропоную Вам самим оцінити свою роботу, оберіть собі смайлик відповідного кольору.     
                   Гра «Сходинки самооцінки»
ІX. Домашнє завдання: завдання на вибір:
- повторити матеріал з теми; - скласти свої загадки про мовні явища                   
Додаток 4

Немає коментарів:

Дописати коментар