Природознавство


Урок з природознавства у 1 класі

Тема: На  гостини  до  краплини.  Вода  та  її   властивості
Мета: ознайомити  учнів  з  властивостями  води,  її  походженням та значенням води для всього живого,  сформувати вміння виявляти властивості води, її  значення для розвитку живих   істот на нашій планеті;   продовжувати формувати вміння працювати в групі,  виділяти основну думку та висловлювати думку групи;    сприяти формуванню бережливого ставлення до води, формуванню  інтересу до вивчення природничих наук.
 Обладнання: презентація до уроку, склянки, склянки з  водою, сіль, пісок, цукор,  роздатковий матеріал.
Тип уроку: засвоєння нових знань (за В.Онищуком)
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
         Називати властивості води, розповідати про її  значення для живих істот та господарської діяльності людини;
         Виконувати досліди та на основі досліджень робити висновки.
         Продовжити сформувати навички роботи в малій групі;
         Переконатися у необхідності бережливого ставлення та раціонального використання води.
Методи, прийоми, види, форми роботи: наочні, практичні, проблемно-пошукові, групова, колективна.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
- Діти, ми зібралися сьогодні на урок природознавства. Але урок цей непростий. Я пропоную вам вирушити  зі мною у подорож. Хочете? А вам цікаво дізнатися, куди  ми підемо? Увага на екран (Звучить уривок з мультфільму «Капітошка»).
(Чути стук у двері, заходить дівчинка Краплинка).
Добрий день, я Краплинка.
Прилетіла із хмаринки.
Моя мама – це водиця,
Всього на землі цариця.
А прийшла я недарма,
Привела мене біда.
Люди про мою матінку мало знають,
І тому її не поважають.
Часто марно витрачають
А від бруду і сміття
Вода стала несмачна.
- Дітки, нам, напевно, треба допомогти нашій гості, і довести їй, що ми памʼятаємо про її матінку – воду, знаємо про її значення для живих організмів, вивчаємо її властивості, а головне – любимо і поважаємо воду і знаємо , як її оберігати. Ми можемо допомогти нашій гості? Допоможемо?
Метод «Мікрофон».
- Отож, діти, дайте відповідь : Чи потрібна нам вода? Де ми її використовуємо? Чи все ми знаємо про неї? Чи потрібні нам нові знання про воду? Хочете дізнатись багато нового та цікавого?
- А як ви думаєте, чому ми заговорили сьогодні саме про воду? (Тому що тема нашого уроку «Вода»)
ІІІ.  Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Методичний коментар. Діти формулюють тему, вчитель доповнює.
-          Правильно, діти, ми дізнаємося сьогодні більше про воду та її властивості. Ми подорожуватимемо разом із Краплинкою. Наша гостя прийшла не сама, а принесла нам цікаві завдання від Капітошки. Якщо ми їх виконаємо, то дізнаємося багато пізнавального про водицю-чарівницю. Хочете дізнатися її таємниці?
ІV. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів.
Робота в парах.
- Де можна зустріти воду?
Слайд 1
Вода приховує загадки.
Поміркуй, скажи відгадки.
На малюнок подивись,
Де вода? Не помились!
Методичний коментар.У кожного з дітей на парті малюнок  певної пори року. Діти обирають, де зустрічається вода.
V. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу
Постановка проблеми
- Скажіть, чи все ми знаємо про воду? Чи можемо ми, просто дивлячись на річку, озеро чи краплю води дізнатися про всі властивості води? (ні). А як людина пізнає навколишній світ? ( за допомогою спостереження та дослідів). Хочете більше дізнатися про загадкову речовину – воду?  Тоді вирушаймо у подорож, де за допомогою спостережень та практичних вправ ми зможемо вивчити властивості цієї чудової речовини. Допоможете мені? Будьте допитливі  та уважні.                                                                                    
Слайд 2                      
Діти, скляночку візьміть  і водичку опишіть.
1.Спостереження.
Методичний коментар. Діти спостерігають за водою в склянці, переливають в іншу посудину, порівнюють з молоком.
Висновок. Текуча. Вода прозора ( на відміну від молока). Безбарвна. Має форму посудини, в яку її наливають.
- Скуштуйте її. (Без смаку).
Увага! Якщо ви сумніваєтеся у чистоті джерела, то пити із нього не можна.
Практичні поради щодо пиття води із відкритої водойми.
2.Практична робота. Проведемо досліди на визначення властивостей води.
Дослід 1.Вода – розчинник.
Слайд 3
Як насиплеш у склянки
різні речовини,
Поміркуй і опиши,
які з них розчинні.
Методичний коментар. На кожній парті склянки з водою та пронумеровані  посудини з сіллю, цукром та піском. Діти проводять досліди на розчинність речовин у воді.
Висновок: Є речовини, що розчиняються у воді (сіль, цукор) і не розчиняються (пісок). На дошку вивішуються результати досліду у вигляді крапельок.
Фізкультхвилинка
Треба трохи відпочити і себе краплинками уявити.
(співають на мелодію пісні «У лісі, лісі темному»)
У лісі, лісі темному хмаринок безліч там.
Жила собі краплиночка на радість усім нам.
Краплинка підростала там і от у якусь мить,
Піднялась догори вона, щоб там побачить світ.
А сонечко ласкавеє краплинку зігріва.
Перетворило крапельку на пару в небесах.
Там стане вона дощиком й росинкою умить.
На Землю знову випаде, щоб всіх розвеселить.
Дослід 2.Вода випаровується.
Слайд 4                                             
Налили у чайник воду і поставили на газ.
Покипіла, пошуміла, що з водиці стало враз?
Методичний коментар. Діти розглядають малюнок, роблять висновок.
Слайд 5
У тарілку налили ми звичайної води.
10 днів простояла, ну і що з водиці стало?
Роздивись і розкажи!
Методичний коментар. 10 днів назад на підвіконні поставили тарілку з водою. Діти перевіряють стан води, роблять висновок.
Висновок: Вода випаровується.
Дослід 3.Хто сьогодні черговий? Дошку витирали? А чому вона висохла? Чому висихає підлога, коли її помили водою?
Висновок: Вода має здатність під дією сонця перетворюватися на пару, підніматися догори, утворювати хмари, а потім у вигляді опадів випадати на землю.
VІ.Узагальнення та систематизація знань
Слайд 6
Вікторина непроста, вікторина «мокра».                                           
Вікторину загадкову відгадаєте? Чудово! 
1. «Мокра» телевікторина.
1. Скатертина біла увесь світ накрила (сніг)
2.Сонце вкрилось хмарами, хтось невидимий в імлі
Небо сірими нитками пришиває до землі (дощ).
3. Сірий, білий, волохатий огорнув дерева й хати.
У долині тихо ліг, доїдає сніг (туман).
4. Сидить дід за подушками і стріляє галушками (град).
Методичний коментар. Діти відгадують загадки, малюнки-відгадки прикріплюють на дошці..
2.Робота в групах.
Слайд 7
Водиця-чарівниця мандрує світами.    
Пишається водиця, що має аж три стани.                                   
Відгадай їх!
Методичний коментар. Діти визначають на дошці на малюнках стани води.
3.Складання казки «Я крапелька».
     З-під величезного каменя пробивалося чисте джерело. Маленькі краплинки швиденько вибігали з-під нього і поспішали кудись. Довго дивився камінь на них, а потім не витерпів, та й спитав: - Маленькі жваві хвильки, чому ви так поспішаєте, куди біжите? Де ви досі були і що робили?  На що хвильки відповіли каменеві…
Отож, вибачай, каменю, нам ніколи з тобою розмовляти, ми поспішаємо…
Методичний коментар. Дітям зачитується початок казки і кінцівка та демонструються малюнки. Вони повинні уявити себе краплинкою і скласти казку відповідно до поданих ілюстрацій.
4. Робота в парах. Скринька Чомусика.
Методичний коментар. Діти обговорюють, звідки береться вода в шкільному  крані? Бесіда про економію води.
5. Ланцюжок  «Не повторись!»
Слайд 8
На дошку уважно дивись,  
Назви ланцюжок властивостей.  Не повторись!
Методичний коментар. Діти по черзі називають   властивості води.
VІІ. Підведення підсумків уроку . Рефлексія
1. Метод «Незакінчене речення»
- Я дізнався багато нового…
- Я зрозумів…
- Цікавим і корисним для мене було…
- Спостерігаючи за водою…
- Проводячи досліди, я побачив…
2. Вправа «Як я працював».
Методичний коментар. Кожен учень оцінює свою роботу на уроці за допомогою смайлика - Капітошки.
3.Висновок. Ну що ж, думаю, ми довели краплинці, що ми багато знаємо про її матінку-воду, любимо її, оберігаємо.
Слайд 9
Про мою матусю рідну знаєте багато ви.              
Сподіваюсь, що знання ці знадобляться вам в житті!        
До нових зустрічей!
Висновок:
Не умитись, не напитись – без води.
Листочку не розпуститись – без води.
Квіточці не розцвісти – без води.
І людині не прожити – без води.
Тож повинні памʼятати всі завжди,
Що життя немає без води.
-   Кажуть люди, що скільки на землі є криниць, стільки на небі зір. І якщо з неба падає зірка, значить, десь замулилося джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці, адже вони – наше життя.
Будьте здорові, як вода, а багаті, як земля!

Фоторепортаж з уроку

Немає коментарів:

Дописати коментар